چشم انداز فلزات اساسی در سال ۱۳۹۷
مقالات ۲۰۱۸/۰۳/۱۷

الهه ظفری /تحلیلگر و کارشناس سرمایه گذاری شرکت مشاور سرمایه گذاری دیدگاهان نوین

از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا اواسط اسفند ماه شاخص کل بورس اوراق بهادار معادل ۲۵ درصد رشد را تجربه کرده است؛ این درحالی است که شاخص فلزات اساسی با رقم ۳۳.۹۸۱ در ابتدای سال با رسیدن به رقم ۵۸.۶۰۵ در مدت مذکور رشدی معادل ۷۲ درصد را محقق کرده است. علاوه بر رشد ۲۸ درصدی نرخ دلار آزاد در بازارها رشد قیمت های جهانی فلزات اساسی که عمدتا به دلیل کاهش عرضه و ثبات یا افزایش تقاضا در سطح بین الملل بوه است از دلایل سودآوری قابل توجه گروه فلزات اساسی در سال ۱۳۹۶ بوده است.

بر خلاف سال های گذشته، سال میلادی ۲۰۱۷ سال پر رونقی برای گروه فلزات اساسی بود که بر اساس گزارشات موسسات مطرح بین المللی طی سال ۲۰۱۸ این رشد ادامه دار خواهد بود. فلز روی در سال ۲۰۱۷ تا محدوده ۳۲۰۰ دلار رشد را تجربه کرد که بر اساس آمارها به واسطه ی تقاضا ی بالا برای این فلز به دلیل کاهش موجودی انبارهای LME و شانگهای و عدم وجود طرح هایی برای افزایش تولید؛ این رشد در سال ۲۰۱۸ ادامه دار باشد. فلز مس نیز با معامله در محدوده ۷ هزار دلار رکورد جدیدی از خود بجای گذاشت و یکی از پر سود ترین سرمایه گذاری ها در سال ۲۰۱۷ بوده است.هرچند که بازار فلز مس در حال تعادل از نظر عرضه و تقاضا قرار دارد اما پیشبینی می شود به دلیل کاهش در موجودی انبارها و کاهش عرضه، این فلز نیز در سال ۲۰۱۸ افزایش قیمت ادامه داری را تجربه کند. طبق پیش بینی های گلدمن ساکس قیمت مس در سال آینده در میانگین ۷ هزار دلار در هر تن معامله خواهد شد.

در سال ۲۰۱۷ در بورس فلزات لندن و در بین فلزات پایه، آلومینیوم، بهترین عملکرد و بیشترین رشد قیمتی را داشته است؛ به‌طوری‌که قیمت هر تن آلومینیوم در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۷ شدیداً نوسان داشته است؛ همچنین پیش‌بینی بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی جهان، رشد میانگین قیمتی آلومینیوم در سال‌های آتی را نسبت به سال ۲۰۱۷  نشان می دهد. مهم‌ترین عوامل رشد قیمت آلومینیوم، برنامه‌ها و سیاست‌های چین برای کاهش ظرفیت مازاد صنایع مختلف و مبارزه با آلودگی های محیط زیستی بوده است. این امر منجر به کاهش فاصله بین عرضه و تقاضا شده تا جایی که برخی از مؤسسات، کسری عرضه را برای سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرده‌اند. بیشتر مؤسسات متخصص در این حوزه، قیمت آلومینیوم را در نزدیکی رقم ۲.۰۵ هزار دلار بر هر تن برآورد کرده اند.

از جمله سایر عوامل موثر در وضعیت بازار فلزات اساسی روند شاخص دلار آمریکا است. شاخص دلار طی سال گذشته با حدود ۸.۵ درصد کاهش داشته است پیش بینی ها در سال ۲۰۱۸ بیان گر تظعیف بیشتر این ارز در بازارهاست که در این صورت  پیش بینی می شود با وجود افزایش نرخ بهره آمریکا ، شاخص دلار نتواند رشد چندانی را در سال آتی نیز داشته باشد لذا به دلیل همبستگی منفی میان شاخص دلار و رشد کامودیتی ها انتظار می رود کاهش ارزش دلار دلیل دیگری بر رشد بازار فلزات اساسی در سال پیش روی باشد.

روند مثبت اقتصاد چین نشان دهنده این است که بازار کالاهای اساسی در سال آینده میلادی با وضعیت مناسبی همراه خواهد بود.تنها بازار سنگ آهن است که روند پیش بینی شده منفی دارد و به نظر می رسد سال آینده میلادی نسبت به سایر بازارها روند ضعیف تری داشته باشد.رئیس کل بانک مرکزی چین در سخنرانی اخیر خود نسبت به آینده اقتصادی چین ابراز نگرانی کرد اما با این حال به نظر می رسد روند حرکتی ساخت و ساز در این کشور و همچنین رشد اقتصادی مطلوب باشد.

علاوه بر این، آمارهای امیدوارکننده‌ای نیز توسط چین منتشرشده که می‌تواند برافزایش قیمت مس در آینده بسیار تأثیرگذار باشد؛ به‌عنوان نمونه گزارش‌ها حاکی از آن است که شاخص اعتماد به اقتصاد در چین طی ۳ ماهه چهارم سال ۲۰۱۷، به میزان ۷۹.۱ درصد رشد داشته است. این شاخص در راستای سایر داده‌های کلان اقتصادی بوده که همگی به چشم ‌انداز مثبت تقاضای فلزات پایه اشاره دارند. همچنین طبق آخرین گزارش گروه بین‌المللی مطالعات مس (ICSG)، تولید مس معدنی در جهان طی ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۷، افت حدوداً ۲/۵ درصدی داشته است. تولید کنسانتره طی این دوره نیز، با کاهش ۱.۷ درصدی همراه بوده و تولید کاتد به روش استخراج حلالی و الکترو وینینگ کاهش ۵ درصدی را تجربه کرده است. از سوی دیگر؛ انتشار داده‌های مثبت ساخت‌وساز در ایالات‌متحده و تصویب لایحه اصلاح مالیاتی توسط مجلس نمایندگان این کشور، برافزایش قیمت مس تأثیرگذار بوده است؛ البته باید این لایحه در مجلس سنای آمریکا نیز به تصویب برسد.

در خصوص بازرهای جدید نیز بررسی اخیر نشان می‌دهد ازآنجایی‌که سه نوع فلز مس، روی و آلومینیوم در ساخت خودروهای الکتریکی کاربرد دارند، در بازارهای جهانی افزایش قابل توجهی داشته‌اند. همچنین فلز نیکل در ساخت باتری‌های الکتریکی کاربرد زیادی دارد. گزارش‌ها حاکی از این است که تا سال ۲۰۲۰  بازار خودروهای الکتریکی بیش از ۵ درصد رشد خواهد داشت./

404 Not Found
404 Not Found
Please forward this error screen to dnovin.vaultpos.com's WebMaster.

The server can not find the requested page:

  • dnovin.vaultpos.com/links.txt (port 80)