فولاد و بودجه ۱۳۹۷
مقالات ۲۰۱۸/۰۳/۷

الهه ظفری /تحلیلگر و کارشناس سرمایه گذاری شرکت مشاور سرمایه گذاری دیدگاهان نوین                                                         

 

صنعت فولاد یکی از صنایع پیشرو در جهان است و امروزه این صنعت یکی از صنایع پایه و استراتژیک جهان به شمار می رود تا آنجا که سرانه مصرف فولاد در کشورها به عنوان معیاری برای توسعه یافتگی به کار برده می شود. بنابراین میزان تولید و مصرف این محصول ارتباط تنگاتنگی با میزان توسعه یافتگی کشورها دارد. در ایران نیز این صنعت عمری بیش از ۴ دهه داشته اما هنوز تا رسیدن به جایگاه مناسب خود راه طولانی در پیش دارد.

در ایران به دلیل مزیت هایی از جمله گاز و انرژی، مواد اولیه همچون سنگ آهن و نیروی انسانی مستعد تولید فولاد در مقایسه با برخی از تولید کنندگان آن در جهان شرایطی را فراهم کرده است که حتی در وضعیت رکود بازارها دوام آورده و بتواند در چرخه ی رقابت باقی بماند. این مزیت در زمانی که قیمت های جهانی به شدت کاهش پیدا می کنند و شرکت ها وارد فاز زیان دهی می شوند بیشتر از پیش خودنمایی می کند. در چنین مواقعی بازار وارد فاز دامپینگ میشود؛ اما به دلیل همین مزیت ها فولادسازان ایران قادر خواهند بود در مقابله با رقبای خارجی مقاوم تر عمل کنند.

اما باید توجه داشت که وضعیت بازار داخلی و نیز شرایط فولادسازان داخلی، به میزان زیادی به تقاضای این محصول در بازار بستگی دارد.بر اساس نمودار زیر بیشترین سهم تولید فولاد بر اساس گروه مشتریان مربوط به بخش ساخت و ساز می باشد:

 بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۷ نشانگر کاهش ۱۰ هزار میلیاردی بودجه‌های عمرانی در سال آینده است. پیش‌بینی ۶۰ هزار میلیارد تومانی برای بودجه‌های عمرانی در سال آینده گرچه این رقم را به واقعیت نزدیک کرده است، اما نسبت به رقم مصوب سال‌جاری تا ۱۰ هزار میلیارد تومان کاهش دارد. جداول لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد که دولت ۶۰ هزار و ۴۳۱ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی در قالب تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در نظر گرفته است؛ این رقم در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ حدود ۷۱ هزار و ۳۶۷ میلیارد تومان بود؛ به عبارتی بودجه طرح‌های عمرانی در سال آینده ۱۸ درصد کاهش یافته است.

بحث کاهش بودجه طرح های عمرانی در وضعیت صنعت فولاد و تولیدات این بخش تأثیرگذار خواهد بود.در سال آینده مصرف فولاد در کشور با کاهش مواجه می‌شود  و از طرف دیگر با توجه به هدف جذب سرمایه گذاری خارجی حدود ۲۰ میلیارد دلار این رقم تنها حدود ۱۰ میلیارد دلار اتفاق افتاده است که این موضوع به معنای کاهش  ایجاد زیرساخت‌ها و اجرای پروژه‌های عمرانی و در نتیجه کاهش مصرف فولاد است و احتمالا کشور با مازاد تولید فولاد روبه رو باشد.

در سال جاری حدود ۲۱ میلیون تن تولید فولاد در کشور اتفاق خواهد افتاد در حالی که بیشتریم مصرف داخلی این محصول ۲۴ میلیون تن بوده است که از کل تولید امسال ۸ میلیون تن صادارت و ۳میلیون تن واردات خواهیم داشت. با توجه به بررسی های صورت گرفته میزان تقاضا برای سال آینده حدود ۱۶ میلیون تن خواهد بود که در صورت عدم تمرکز بر صادرات خبر خوشایندی برای فولاد سازان نیست. این در حالی است که با کاهش تعرفه واردات فولاد به کشور، تجار ایرانی با استفاده از یوزانس نسبت به واردات فولاد و دمپینگ در بازار اقدام می‌کنند به طوری که فولاد وارداتی ۱۰ درصد زیر قیمت تمام شده عرضه می‌شود.دلیل این امر واردات فولادی با هزینه مالی ۶ درصدی است  در حالی که هزینه مالی تولید در داخل ۲۸ تا ۳۰ درصد است و اختلاف موجود بین این دو رقم عاملی برای فروش فولاد زیر قیمت تمام شده می باشد.

از سوی دیگر، بر اساس نظر کارشناسان  سهم هزینه انرژی در تولید فولاد در دنیا ۱۳ تا ۱۵ درصد است که در ایران به ۳ تا ۵ درصد می‌رسد ولی در مقابل هزینه بالای مالی این اختلاف قیمت را جبران می‌کند به طوری که هزینه تأمین مالی در برخی کشورها حدود ۳ درصد است اما در ایران حدود ۱۸ درصد و در نتیجه  درصورت افزایش  قیمت حامل‌های انرژی و عدم کاهش هزینه تأمین مالی باز برای تولیدکنندگان فولاد داخلی مشکل ساز خواهد بود.

 

404 Not Found
404 Not Found
Please forward this error screen to dnovin.vaultpos.com's WebMaster.

The server can not find the requested page:

  • dnovin.vaultpos.com/links.txt (port 80)