حمایت هدفمند بورس کالا از زنجیره ارزش نفت و گاز
مقالات ۲۰۱۸/۰۳/۷

الهه ظفری /تحلیلگر و کارشناس سرمایه گذاری شرکت مشاور سرمایه گذاری دیدگاهان نوین

ایران به عنوان دومین دارنده منابع گازی دنیا و چهارمین دارنده منابع نفت دنیا و از طرف دیگر قرارگیری در منطقه خاورمیانه و نزدیکی به بازارهای مصرف و در حال رشد، فرصتهای فراوانی را به منظور توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز دارد. تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز در جهت افزایش ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی یکی از اصولی است که برای سرازیر کردن درآمدهای نفتی به سمت تولید داخلی در سیاست های کلی برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته است. توسعه زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی افزون بر کاهش خام فروشی و اشتغال پایدار، منجر به متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی می شود که پیامد آن افزایش بازارهای هدف پتروشیمی ایران خواهد بود.

بورس کالای ایران به عنوان یک تشکل خود انتظام و بازاری منسجم در راستای شفاف‌سازی و کشف قیمت فعالیت می کند . عرضه و معامله انواع کالاو محصول از جمله فرآورده‌های نفتی و گازی، برق و سایر حامل‌های انرژی در بازار فیزیکی و انتشار و معامله اوراق بهادار مبتنی بر کالا همچون سلف موازی استاندارد در بازار مشتقه بورس انرژی ایران، این امکان را برای عرضه‌کنندگان و خریداران فراهم آورده تا در یک چارچوب مشخص و شفاف به خرید و فروش، تامین مالی و سرمایه‌گذاری بپردازند. از جمله تعهدات این بورس در خصوص صنعت نفت و گاز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. حمایت هدفمند از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارز آوری مثبت از طریق: تشویق سرمایه‌گذاری خارجی برای صادرات، شکل‌دهی بازارهای جدید و تنوع بخشی پیوند‌های اقتصادی با کشورها به ویژه با کشورهای منطقه .

  2. مقابله با ضربه ‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق: ایجاد تنوع در روش‌های فروش و امکان افزایش صادرات برق. پتروشیمی وفرآورده‌های نفتی.

  3. افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه (براساس شاخص شدت مصرف انرژی) و بالا بردن صادرات برق، محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی

  4. شفاف‌سازی اقتصاد و سالم ‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا از طریق قیمت‌گذاری، خرید و فروش شفاف در بازار بورس

عموما مشکلات صنایع پایین‌دستی پتروشیمی درخصوص تامین مواد اولیه، عرضه، ‌تقاضا، قیمت‌ها و… است. روند عرضه محصولات در بورس کالای ایران تاثییرات مثبتی بر وضعیت شرکت های فعال در این صنعت داشته است به این شکل که همه خریداران در ساختاری شفاف می‌توانند با قیمتی مشخص نیاز واحدهای تولیدی خود را تامین کنند. به نظر می رسد شرکت ها با تامین تقاضای مورد نیاز خود از بورس کالا می توانند در راستای ایجاد زنجیره ی ارزش قوی و حل مشکلات خود اقدام کرده و از طرف دیگر اگر این امکان وجود داشته باشد که مجتمع‌های پتروشیمی بتوانند زنجیره تکمیلی صنعت پتروشیمی را به‌طور تمام و کمال تکمیل کنند، به دنبال آن شرایطی به وجود می‌آید که علاوه بر پاسخ گویی کامل به تقاضای بازارهای داخلی از محصولات نهایی پتروشیمی؛ می‌توانند بخش وسیعی از بازارهای صادراتی را نیز پوشش داده  و ارزش افزوده بیشتری ایجاد کنند.

در مجموع عرضه محصولات و مواد اولیه در بورس کالای ایران شرایط مساعد‌تری را برای تولید‌کنندگان پایین‌دستی نسبت به قبل ایجاد کرده است. می توان گفت ایجاد ثبات و تداوم عرضه محصولات صنایع نفت و گاز و انرژی در بورس کالا و طراحی عقود بلند مدت تامین خوراک واحد های تولیدی به منظور افزایش توان خرید صنایع پایین دستی در بستر قرار دادهای تامین مالی و استفاده از اعتبارات از جمله نقش های اصلی بورس کالا در تکمیل زنجیره ارزش صنایع نفت و گازی، رونق بازار فروش و ورود سرمایه گذاران خارجی بوده است./

404 Not Found
404 Not Found
Please forward this error screen to dnovin.vaultpos.com's WebMaster.

The server can not find the requested page:

  • dnovin.vaultpos.com/links.txt (port 80)