حذف پیشبینی سود فرصتی که تبدیل به چالش شد
مقالات ۲۰۱۸/۰۳/۵

الهه ظفری /تحلیلگر و کارشناس سرمایه گذاری شرکت مشاور سرمایه گذاری دیدگاهان نوین

 

چندی پیش سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف اصلاح برخی شیوه نامه های اجرایی؛ شرکت ها را ملزم کرد از این پس گزارش پیشبینی سود هر سهم را ارائه نکرده و به جای آن هر ماه گزارش هایی  از موارد تولید، فروش، نرخ‌ها و سایر متغیرهای با اهمیت را در سامانه کدال منتشر کنند. همچنین آنها موظف به ارایه ی گزارش تفسیری مدیریت همراه با نظر حسابرس در خصوص آن هستند. بر اساس بررسی های به عمل آمده، گزارش تفسیری مدیریت  حاوی تحلیل مدیریت از وضعیت جاری شرکت و همچنین برآورد از وضعیت آینده شرکت خواهد بود. در این گزارش اثر رویدادهای مهم بر وضعیت مالی شرکت نیز تحلیل خواهد شد. اما شرکت‌ها ملزم به ارائه عددی به‌عنوان پیش‌بینی درآمد هر سهم نیستند.

به نظر می رسد اصلی ترین هدف سازمان در این خصوص کاهش مدت زمان توقف نماد های معاملاتی و به دنبال آن  افزایش نقدینگی معاملات باشد چراکه یکی از اصلی ترین و زمان بر ترین دلایل توقف معاملات مربوط به بحث تعدیل پیشبینی های سود ارائه شده از طرف شرکت ها بوده است. لذا در صورت عدم وجود گزارشی که سودآوری آتی شرکتها با آن سنجیده شود و در صورت تغییر قابل توجه باعث توقف نماد شرکت ها شود به عنوان راه حل در نظر گرفته شدهاست!

از طرف دیگر در خصوص گزارش تفسیری مدیریت؛ با توجه به دستور العمل افشا آن باید اطلاعات بیشتری در خصوص وضعیت مالی فعلی ، تغییرات محتمل و عملیات شرکت به سهامدارن ارائه شود . این گزارش حاوی جزئیات فراوان و نکات مهمی است که در صورت پایبندی به آن می تواد جایگزین مناسبی برای پیشبنی ها باشد. این نکته قابل توجه است که گزارش عملکرد ماهانه ای که هم اکنون شرکت ها افشا می کنند ایرادات قابل توجهی دارد که باید رفع گردد از جمله عدم جدا سازی فروش داخلی و صادراتی و عدم ارائه ی اطلاعاتی در خصوص بهای تمام شده.

توجه به این نکته نیز اهمیت بسیار دارد که این  اقدام سازمان می توانست به نقش تحلیل بنیادی در بازار ها بهای بیشتری دهد. با توجه به مشکلاتی که برای سهامداران برخی از نماد های بازار بوجود آمد به نظر می رسد با تحلیل درست و واقع بینانه صورت های مالی شرکت کاملا قابل جلوگیری بوده؛ برای مثال شرکتی که بدون لحاظ کردن هزینه های ایجاد و راه اندازی خط تولید جدید و همچنین بدون برآورد هزینه جهت واردات محصول جدید گزارش می کند که برای دوره ی مالی آینده قادر به فروش محصولات جدید است کاملا قابل پیشبنی  است که واقعیت نداشته باشد.

نکته قابل توجه بعدی که می تواند در فرآیند حذف این گزارش ها اتفاق بیوفتد بر طرف شدن دوره‌های خاصی است که از نگاه برخی نقطه رشد یا افت نرخ سهم است در این صورت افراد وضعیت جاری و عملیاتی شرکت را مدنظر قرار می‌دهند و نرخ ها جایگاه خود را پیدا می‌کند زیرا در گذشته  قبل از اعلام نخستین پیش‌بینی سود، مدیران ارشد شرکت‌ها با مطرح کردن چشم‌انداز مثبت درباره تعدیل سود، فضای هیجانی را برای سهام ایجاد می‌کردند که این اقدام اخیر می تواند از سیگنال  های واهی به بازار جلوگیری کند.

با تمام مواردی که مطرح شد اما همچینان ضعف سیستم گزارش دهی شرکت ها از درگاه کدال مهم ترین چالشی است که پس از حذف گزارش پیشبنی ها گریبان گیر بازار خواهد بود. همان طور که اشاره شد هم اکنون گزارشی که به عنوان عملکرد ماهانه از سوی شرکت ها ارئه می گردد ناکامل و صرفا جهت رفع تکلیف است و طی روزهای اخیر گزارش های تفسیری مدیریت ارائه شده از طرف برخی از شرکت ها با آنچه در دستورالعمل ها آمد بسیار تفاوت داشته که باعث نگرانی فعالاو تحلیلگران بازار بوده است. به جرات می توان گفت با تمام مزایای که حذف گزارش پیشبینی سود می تواند برای بازار و بحث تحلیل داشته باشد اگر گزارش تفسیری مدیریت به جزء و کامل مطابق دستورالعمل ها اعلام نشود و گزارش های فعالیت دوره ای کامل و به تفسیر ارائه نگردد این حذف نه تنها به نفع بازار نخواهد بود بلکه نقش کارکرد تحلیل را نیز بدتر از قبل خواهد کرد. حذف گزارشات پیشبینی سود در صورت عدم پافشاری سازمان به انتشارات گزارش عملکرد به طور کامل و به تفسیر توسط شرکت ها ، به طور قطع باعث نابودی تحلیل در بازار است./

404 Not Found
404 Not Found
Please forward this error screen to dnovin.vaultpos.com's WebMaster.

The server can not find the requested page:

  • dnovin.vaultpos.com/links.txt (port 80)